رفتن به مطلب

از سر گرفتن وضو

عبدالله

ارسال های توصیه شده

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

اگر فردی در حین وضو به هر دلیلی تصمیم بگیرد که وضوی خود را از سر بگیرد و مبطلی هم از مبطلات وضو اتفاق نیفتاده باشد، حکم وضوی مجدد او چیست؟

در صورتی که لازم است در این صورت به نحوی وضوی قبلی خود را باطل نماید آیا می تواند عمدا و قبل از کشیدن مسح دست خود را به آب خارجی آغشته نماید؟

التماس دعا

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• 2 سال بعد...
  • کارشناس احکام

سلام علیکم 

بله درست است وضو باطل است.

یا مبطلی انجام دهد یا صبر کند تا موالات عرفی بهم بخورد.

و الله العالم

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

سلام من سوال کردم:

سلام 

آیا می توان در اثنای وضو ( مثلا بعد از شستن صورت) وضو را به هر دلیلی رها کرد و مجددا وضو را دوباره از اول شروع کرد. یعنی نیازی نیست که یکی از مبطلات وضو را انجام دهیم تا وضو باطل شود؟ ( مرجع: آیت الله سیستانی)

وپاسخ دادند:

سلام علیکم 

از هر کجای وضو نمیتوانید رها کنید چون ادامه وضو حساب میشود و باید مبطلی انجام دهد.میتواند آنقدر صبر کند تا موالات از بین رود

و الله العالم

حالا من مدتی از روی وسواس که داشتم وضو را رها می کردم و مجددا از سر می گرفتم و تکلیف نمازهایی که خوانده ام چیست؟ 

و ضمنا با این کاری که شما گفتید ( باید موالات از بین برود یا مبطی روی دهد) یعنی اگر نشود وضو باطل است؟ ضمنا اگر باطل است این فتوی است یا احتیاط واجب؟ که به مرجع دیگری با رعایت فالاعلم رجوع کنم. چون من نمی دانستم خیلی برای من سخت می شود که اعاده کنم.

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

سلام علیکم

از آنجایی که وسواس دارید نسبت به اعمال گذشته هیچ تکلیفی ندارید واعتنایی به گذشته نداشته باشید از این به بعد هم در بین وضو هر شکی برای شما حاصل شد به هیچ عنوان توجهی نکنید و  وضوی خود را  ادامه دهید . وظیفه شرعی شما همین است ‌و وضوی شما صحیح است 

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...