رفتن به مطلب

قضای روزه نگرفتن قضای روزه تا سال بعد

Ali123

ارسال های توصیه شده

پرسش: کسی که در ماه رمضان روزه نگرفته چون نمی فهمیده که روزه بر آن واجب بوده یا خیر و بعدا متوجه می شود که واجب بوده در حالی متوجه می شود که پنج روز برای رمضان بعد باقی مانده، وظیفه این شخص چیست آیا کفاره تاخیر باید بدهد یا خیر؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

سلام تبریک ایام

به تعداد روزهایی که قضای آن انجام نشده با رسیدن ماه مبارک رمضان، کفاره تاخیر بپردازد

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• thaniashar عنوان را به نگرفتن قضای روزه تا سال بعد تغییر داد
در در ۱۴۰۰/۲/۸ در 05:20، Ali123 گفته است :

پرسش: کسی که در ماه رمضان روزه نگرفته چون نمی فهمیده که روزه بر آن واجب بوده یا خیر و بعدا متوجه می شود که واجب بوده در حالی متوجه می شود که پنج روز برای رمضان بعد باقی مانده، وظیفه این شخص چیست آیا کفاره تاخیر باید بدهد یا خیر؟

در در ۱۴۰۰/۲/۸ در 10:28، محسن زاده گفته است :

به تعداد روزهایی که قضای آن انجام نشده با رسیدن ماه مبارک رمضان، کفاره تاخیر بپردازد

سوال: مستند این حکم چیست بی زحمت اگر بگویید ممنون میشم

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محمدآبادی
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام
در 2 ساعت قبل، Ali123 گفته است :

سوال: مستند این حکم چیست بی زحمت اگر بگویید ممنون میشم

با احترام

ببینید: رساله جامع، م۲۰۸۰

لینک به دیدگاه

سلام.

در فرض مسئله ای که شما ارائه کردید(۲۰۸۰.م) درباره کسی است که از روی عمد نمی گیرد در حالی فرض سوال من عمد نیست! و گفتم که جاهل بوده است و بعدا متوجه می شود روزه واجب است و این توجه درحالی است که پنج روز برای رمضان بعد باقی مانده است. اگر می شود توضیح دهید ممنون میشم.

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محمدآبادی
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام
در 7 ساعت قبل، Ali123 گفته است :

سلام.

در فرض مسئله ای که شما ارائه کردید(۲۰۸۰.م) درباره کسی است که از روی عمد نمی گیرد در حالی فرض سوال من عمد نیست! و گفتم که جاهل بوده است و بعدا متوجه می شود روزه واجب است و این توجه درحالی است که پنج روز برای رمضان بعد باقی مانده است. اگر می شود توضیح دهید ممنون میشم.

با سلام و احترام 

تفاوتی ندارد، در فرض غیرعمد نیز کفاره تأخیر واجب است.

البته در فرض عمد بنابر فتوا و در فرض غیرعمد بنابر احتیاط واجب.

( مسألة 519 ) : ــ الأحوط الأولى ــ أن يقضي ما فاته في شهر رمضان لعذر أو بغير عذر أثناء سنته إلى رمضان الآتي ، ولا يؤخّره عنه ، ولو أخّره عمداً وجب أن يكفّر عن كل يوم بالتصدق بمدّ من الطعام ، سواء فاته صوم شهر رمضان لعذر أم بدونه؛ على ــ الأحوط لزوماً ــ في الصورة الثانية ، كما أنّ ــ الأحوط وجوباً ــ أداء الكفّارة مع التأخير في القضاء بغير عمد في الصورتين ، ولو فاته الصوم لمرض واستند التأخير في قضائه إلى استمرار المرض إلى رمضان الآتي ، بحيث لم يتمكّن المكلّف من القضاء في مجموع السنة سقط وجوب القضاء ولزمته الفدية فقط ، وهي بمقدار الكفارة المذكورة.

المسائل المنتخبة، مسأله۵۱۹ 

لینک به دیدگاه

• 1 سال بعد...

سلام علیکم 

اگر کسی یک سال از روزه قضاش گذشته آیا واجبه تا ماه رمضان بعد بگیره روزه ها رو؟

لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

واجب نیست اما در صورت تاخیر در بجا اوردن قضا تا ماه رمضان بعد، پرداخت کفاره تاخیر بر او واجب می‌شود

شایان ذکر است فرد نباید در بجا آوردن قضای روزه خود مسامحه و سهل انگاری نماید

لینک به دیدگاه

عذر میخوام که مزاحم شدم یک سوال داشتم 

آیا روزه‌های قضایی سال های قبل کفاره هم دارند؟  

چون من شنیدم دخترا اگه برایشان سخت هست میتوانن از ۱۳ سالگی روزه بگیرند 

الان من خودم ۱۷ ساله هستم ولی هیچ یادم نیست واقعا از کی روزه گرفتم فقط یادم هست که تازه رسیده بودم آن زمان مدرسه هم میرفتم هوا به شدت گرم بود خصوصا هرات که طبیعت خشکی هم داره از طرفی مدرسه هم تایم اش اوج گرما بود ولی من گفتم باید بگیرم چون... 

روز اول رو به سختی گرفتم فقط تا اذان خودم رو به کشان کشان رسوندم سر سفره افطار.  

الان من چیکار کنم 

حکم آن روزها چیست چگونه چند سال بگیرم کفاره هم بدم چقدر؟  

الانم نمیدانم واقعا دلیلش چیست ولی همین سال روزه گرفتن هم برایم خیلی سختی میکنه روزه که میگیرم از تمام درس هایم هم عقب میمانم چون فکر میکنم از لحاظ روحی و روانی هم اوضاع زیاد خوب نیست از لحاظ جسمی هم همین سال و پارسال همیشه مریض بودم.  

ممنون میشوم پاسخ دهید 

یاعلی التماس دعا دارم

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: مصدق
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم 

دختری که تازه به سن بلوغ رسیده (تمام شدن نه سال قمری) ، اگر روزه ماه رمضان برای او ضرر قابل توجّه دارد و موجب مریض شدن می‎شود یا می ترسد که مریض شود، احکام مریض بر آن جاری می‌گردد. (ضررهای خفیف مانند احساس ضعف و سستی،تشنگی قابل تحمّل، و مواردی که عرف مردم معمولاً آن را تحمّل می‌نمایند، عذر شرعی حساب نمی‌شود).

شایان ذکر است، این افراد اگر می‌توانندبا استفاده از راه‌های معمول و متعارف مثل سحری مقوّی، کاهش فعالیّت کاری، یا استراحت بیشتر، روزه بگیرند، لازم است این کارها را انجام دهند.

همچنین،اگر شخص بدون عذر، عمداً روزه ماه رمضان را نگیرد و مفطری را انجام دهد، باید علاوه بر قضای روزه‌ها، برای هر روز، کفّاره هم بدهد.

جهت اطّلاع از مقدار یک روز کفّاره:

https://lms.al-mesbah.org/2658/#0166

موفق باشید

لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم 

تشخیص مواردی مانند: ضرر قابل توجّه، مریض شدن، یا ترس از مریض شدن و ....بر عهدۀ خود شماست.

نکته: اگر انسان به علّت بیماری، روزۀ ماه رمضان را نگیرد و بیماری او تا ماه رمضان سال بعد طول بکشد، به گونه‌‌ای که در تمامی ایّام سال نتواند روزه بگیرد، قضای روزه‏‌هایی را که نگرفته بر او واجب نیست؛ ولی باید برای هر ‌روز یک مُدّ (تقریباً ۷۵۰ گرم) طعام، یعنی گندم یا جو یا نان یا برنج و مانند اینها به فقیر بدهد.

ضمناً کسی که چند روز روزۀ قضای رمضان دارد و تعداد آنها را نمی‌داند یا فراموش کرده، مثلاً نمی‌داند که سه یا چهار یا پنج روز بوده، چنانچه مقدار مورد یقین یا اطمینان – در این مثال سه روز – را روزه بگیرد، کافی است.

موفق باشید

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

با سلام 

اگر کسی شش روز روزه خود را نگیرد و دو سال از ان مدت بگذرد بدون اینکه قضا انرا بجا بیاورد حکم ان چیست؟

ناگفته نماند خوردن شش روز روزه عمدا نیست.

لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

بابت بجا نیاوردن قضا تا سال بعد لازم است کفاره پرداخت نماید گذشت سالیان دیگر باعث تجدید کفاره نمی‌شود

اما اینکه قضای آن شش روز لازم است یا خیر بستگی دارد به اینکه علت روزه نگرفتن آن روزها چه بوده است؟

لینک به دیدگاه

• محمدعلی عنوان را به پرداخت کفاره و قضای روزه تغییر داد

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...