رفتن به مطلب

پولی که بابت رشوه داده می شود،خمس دارد؟

عبد الله مهمان

ارسال های توصیه شده

عبد الله مهمان

بسمه تعالی
سلام علیکم
سوال می‌شود 
چند سال قبل، در سربازی بودم، یک بار، ده روزی به خانه آمده بودم که این آمدن به خانه حق خودم بود (تعطیلات ده روزی برای سرباز). 
بعد برگشتم به سربازی. چند روز گذشت، در سربازی زنگ زدم به یک برادر سیدی همشهری خودم با او صحبت کردیم. او گفت (قریب به این مضمون) «بیا اینجا من پولش را میدهم»
یعنی تو بیا ، من پول تعطیلات اضافه سربازی را میدهم (هر سرباز فقط یک بار حق دارد که به خانه اش بیاید، ولی ممکن است برای هدیه هم چند روزی بیاید).
 در سربازی برای یک مناسبتی به بعضی سربازان هدیه می دادند . یعنی بعضی‌ها را می‌فرستادند برای چند روزی به خانه خودشان. بعضی‌ها را تشکر نامه می‌دادند.
یک افسر از من پول خواست که اگر میخواهی فلان قدر (فرض کنید ۲۰ دولار) پول بده تو را بفرستم برو به خانه برای استراحت. یعنی رشوه می‌خواست. من هم تازه آمده بودم از تعطیلات سربازی و ضرورتی نداشت که دوباره بروم. ولی میخواستم در روز عید غدیر در شهر خودم باشم. راضی شدم و آمدم به خانه. با آن سید ملاقات کردم ، ایشان که گفته بود من خواهم داد، به من گفت که نصف آن پول را تو بگذار و نصفش را من بگذارم. من گفتم که پول ندارم. همهٔ اش را ایشان داد . روزها تمام شد برگشتم به سربازی . آن سید فوت کرده است. 

۱. الان می دانم که گناه کرده ام که به افسر رشوه داده ام. آیا خمس آن پول (فرضا ۲۰ دولار) به من یا به سید واجب است یا به هیچ کدام  واجب نیست؟ 
ا) اگر خمسش به من واجب نیست، ولی به سید واجب است ، آیا می توانم خمس همان پول را از طرف همان سید بپردازم ؟

۲. ایشان که گفته بود: «نصف آن پول را تو بگذار و نصفش را من بگذارم. من گفتم که پول ندارم. همهٔ اش را ایشان داد»
احتمالاً ایشان قلبا به این کار راضی نشده بود، آیا الان واجب است همان پولها را بین خانواده‌ (مادرش، زوجه اش، دو دخترش زنده است) او تقسیم کنم (رد مظالم) یا حلالیت بگیرم از آنها؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: موسوی
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

سلام علیکم

۱.خمسی لازم نیست پرداخت کنید.(نه شما و نه آن آقا سید)

۲.خیر چیزی به ذمه‌ی شما نیست.

موفق باشید

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• مهدی پور عنوان را به پولی که بابت رشوه داده می شود،خمس دارد؟ تغییر داد

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...