رفتن به مطلب

سؤالات متفرقه درباره غسل ترتیبی

ساشا مهمان

ارسال های توصیه شده

سلام

۱:قسمت شرمگاه و عورت و وسط لگن را در هنگام غسل اگر تمام آن را در هر دو غسل بشوییم غسل اشتباه است؟ یا باید حتما نیمی را در هر بخش شست؟

۲: اگر برای کامل شستن قسمتی از سمت راست اگر  از دست چپ استفاده برای کشیدن آب کنیم اشکال دارد و بالعکس؟ 

۳: من مشکلی دارم آن هم این است که به خاطر شک چندبار هر قسمت را میشویم آیا باعث بطلان غسل میشود؟در صورتیکه بخشی از آب تبخیر و خشک شود چطور؟ 

۴: نیست غسل مثلاً نیست غسل جنابت اگر این گونه باشد که غسل جنابت می‌خوانم قربه الی الله و بعد برای شستن سر بگیم به نیست سر و گردن و ... تا آخر، اشکال دارد

۵: بنده در غسل هایم این ترس را دارم که نکند در غسلی که انجام میدهم آب به جایی مثل ناخن و پوست سر با اینکه خوب هم میشویم نرسد، در مواردی هم بسیار شک میکنم که غسل درست است یا نه. حال اگر به عدم درستی غسل اعتنا نکنم غسل شکی من به قطع یقین درست است؟

۶:  در سوال قبل اگر موهایم بلند و حجیم باشد غسل صحیح است ؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: موسوی
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام
13 ساعت قبل، ساشا مهمان گفته است:

۱:قسمت شرمگاه و عورت و وسط لگن را در هنگام غسل اگر تمام آن را در هر دو غسل بشوییم غسل اشتباه است؟ یا باید حتما نیمی را در هر بخش شست؟

سلام علیکم

خیر اشکال ندارد، ولی این کار لازم نیست بلکه اگر عورتین را یک مرتبه همراه با شستن طرف راست یا چپ بدن بشویید کافی است.

خیر لازم نیست.

: اگر برای کامل شستن قسمتی از سمت راست اگر  از دست چپ استفاده برای کشیدن آب کنیم اشکال دارد و بالعکس؟ 

خیر اشکال ندارد.

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

۳: من مشکلی دارم آن هم این است که به خاطر شک چندبار هر قسمت را میشویم آیا باعث بطلان غسل میشود؟در صورتیکه بخشی از آب تبخیر و خشک شود چطور؟ 

اشکال ندارد ولی وظیفه شرعی کسی که زیاد شک می‌کند برای رهایی از کثرت شک این است که به شک خود اعتنا نکند.

اشکال ندارد.

لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام
14 ساعت قبل، ساشا مهمان گفته است:

۴: نیست غسل مثلاً نیست غسل جنابت اگر این گونه باشد که غسل جنابت می‌خوانم قربه الی الله و بعد برای شستن سر بگیم به نیست سر و گردن و ... تا آخر، اشکال دارد

خیر اشکال ندارد اما به زبان آوردن نیت لازم نیست بلکه اگر تمام کارهای غسل به انگیزه اطاعت از فرمان خداوند متعال به جا آورده شود، کافی است

۵: بنده در غسل هایم این ترس را دارم که نکند در غسلی که انجام میدهم آب به جایی مثل ناخن و پوست سر با اینکه خوب هم میشویم نرسد، در مواردی هم بسیار شک میکنم که غسل درست است یا نه. حال اگر به عدم درستی غسل اعتنا نکنم غسل شکی من به قطع یقین درست است؟

بله درست است و نباید به این گونه شکها اعتنا کنید.

لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

۶:  در سوال قبل اگر موهایم بلند و حجیم باشد غسل صحیح است

بله صحیح است، در غسل شستن موهای بلند واجب نیست.

لینک به دیدگاه

• ناظم ارشد عنوان را به سؤالات متفرقه درباره غسل ترتیبی تغییر داد

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...