رفتن به مطلب

........ مهمان

ارسال های توصیه شده

بسمه تعالی
 سلام علیکم
نظر حضرت آیت الله العظمی سیستانی در باره حرف زیر (که یکی از دفاتر مراجع اینطور نوشته است) چیست ؟ 

«اعمال وسواسى باطل نيست وبر او گناهى نيست او يک بيمار است»

ا) اعمال وسواسى باطل نيست.
ب) وبر او گناهى نيست او يک بيمار است.

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس ارشد

سلام علیکم نمیتوان حکم کلی صادر کرد چرا که در برخی موارد تکرار عمل موجب بطلان میشود . در اینکه وسواس یک بیماری روانی است ودر اثر وسواس شیطان ایجاد میشود شکی نیست اما به این نحو نیست که اختیار را از مکلف سلب نماید که بگوییم معذور است . لذا مطلب نقل شده صحیح نیست.

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

سلام من مدتی است که درگیر وسواس شده ام و همه اش موضوعات تکراری به ذهنم می آید مثل توهین به مقدسات و امامان وخیلی عذابم میدهد و نگرانی من از این است که گناهکار شوم با وجود اینکه هر روز زیارتنامه امامان را می‌خوانم ولی باز این افکار توهین آمیز رهایم نمیکند بطوری که از ترس خداوند قلبم به درد می آید ذکر لاحول والا سوره ناس هم زیاد می‌خوانم مدتی از ذهنم میرود دوباره بر میگردد میخواهم کلا برود وآیا گناهی برای من است حتی اگر دشنام باشد در ذهنم

لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

سلام علیکم این گونه وسوسه ها اذیت شیطان است نسبت به مومن ،بر این گونه افکار گناهی ثبت نمیشود وسعی کنید با ذکر ویاد خدا مخصوصا با لا اله الا الله ولا حول ولا قوة الا بالله وذکر شریف صلوات این وسوسه ها را از خود دور کنید . در روایات خوردن هر روز یک انار برای دفع وسوسه های فکری سفارش شده است . 

لینک به دیدگاه

• 5 هفته بعد...

سلام من سال های زیادی مشکل وسواس دارم خیلی زیاد به نجاست وطهارت شک میکنم 

ممنون میشم راهنمایی کنید 

پسرم هم مشکل شب ادراری دارد وعین نجاست رو که میبینم به بقیه ی رخت خواب هم شک میکنم 

باید چیکار کنم؟

لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

سلام عليكم وسواس یک بیماری ذهنی وروحی است وانچه در روایات بیان شده القاات شیطانی است که به صورت وسواس بروز میکند ، حتی یکی از اسامی خود شیطان وسواس است . از جمله کارهای شیطان این است که کاراشتباه وخلاف شرع  را برای فرد کار صحیح جلوه میدهد لذا نوع افراد وسواسی را اگر مشاهده نمایید کار خود را صحیح میدانند وکار دیگران را مشکل دار میبینند ،پس نکته اول این است که به این نتیجه برسید وسواس کار شیطان است . بعد از رسیدن به این نتیجه لازم است ان دستوراتی که از شرع وارد شده برای مقابله با شیطان اجرا شود ،از جمله انها بی اعتنایی نسبت به موردی است که وسوسه شده اید ، بدانید این بی اعتنایی نه تنها برای شما مشکلی ندارد بلکه عین دستور دین است . ثانیا از ذکر ویاد خدا غفلت نکنید چرا که تمام هم وهدف شیطان بر دور کردن بندگان خداست از خدا ،لذا هر زمان وسوسه بر شما غلبه کرد بر خلاف میل ابلیس لعین شروع به ذکر. یاد خدا کنید ، با این بی اعتنایی وذکر خدا هر چند سخت. زمان بر است میتوانید بر وسوسه خود غلبه کنید .

در مورد سرایت نجاست هم تا یقین صد در صد پیدا نکردید هیچ ترتیب اثری ندهید .

• تشکر 1
لینک به دیدگاه

• ناظم ارشد عنوان را به وسواس فکری تغییر داد

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...