رفتن به مطلب

معاملات بازار کریپتو و فارکس

ارسال های توصیه شده

سلام علیکم. حکم معاملات بازار فارکس یا کریپتو کارنسی چیست؟ آیا باطل است؟ در صورت بطلان، می توان بعنوان مال مجهول المالک در پول معامله تصرف کرد؟ 

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محمدآبادی
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

با سلام و احترام

حضرت آیت الله سیستانی، فعالیّت مذکور را اجازه نمی‌دهند.

بدین معنی که مکلف از ناحیۀ ایشان مُجاز به خرید و فروش بیت‌کوین و امثال آن نمی‌باشد و در این مسئله می‌تواند (با رعایت الاعلم فالاعلم) به نظر مجتهد دیگر عمل نماید.

اما تصرف در اموالی که در نتیجۀ این معاملات به شما منتقل می‌شود جایز است.

موفق باشید

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• 5 ماه بعد...

با سلام

لطفا بفرمایید، چگونه اجازه تصرف در اموال را داریم؟ از باب اینکه طرف مقابل مجهول المالک هست؟ از باب اینکه طرف مقابل غیر محترم المال است؟ از باب اینکه معامله در قالب صلح انجام شده؟ از چه بابی در این تصرف مجاز هستیم؟

معاملات کریپتو کارنسی، فارکس، nft ها و... تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

ممنون میشوم پاسخ کامل را بفرمایید. با تشکر

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...
  • کارشناس ارشد

طرف مورد معامله اگر غیر مسلمان باشد از باب انقاذ مال است واگر مسلمان باشد حلیت تصرف فقط با تراضی امکان پذیر است.

لینک به دیدگاه

• 1 سال بعد...

با سلام

در مورد فارکس، در متن رساله جامع، گفته شده:

ج۳، مسئله ۲۷۴ . فعالیّت در بازار فارکس forex در زمینۀ انواع مختلف ارزهای عادی و ارزهای دیجیتال (پول مجازی یا رمزینه) و غیر آنها[۱۰] مورد توقّف است و مکلّف می‌تواند در این مسأله، به مجتهد جامع الشرایط دیگر با رعایت الأعلم فالأعلم رجوع نماید؛

در مورد بازی کلش آف کلنز نیز در استفتائات پاسخ داده شده:

پرسش: آیا بازی کلش اف کلنز clash of clans حرام است؟

خرید و فروش یک اکانت در این بازی چه حکمی دارد؟

پاسخ: خرید وفروش صحیح نیست، و در مورد اصل بازی مقلّد آقای سیستانی (مُدّ ظلّه) می تواند به فقیه دیگر مراجعه نماید چون ایشان در این مسئله اظهار نظر ننموده اند.

مگر در مورد هر موضوعی که توقف شده باشد، یا اظهار نظری نشده باشد، مکلف باید به مرجع تقلید دیگری رجوع کند؟

این دو مورد ذکر شده، مصداق هستند، نه حکم. اگر بنا باشد، در مورد مصادیق هم از مجتهد استفتا شود، که مقلد برای هر کاری باید به مجتهد رجوع کند.

فردا کسی در مورد بازی پلی استیشن هم می‌تواند این سوال را بپرسد. آن وقت باید در مورد این مصادیق، یا هر مصداق دیگری، سوالات را هم از مجتهد بپرسیم؟

لطفا بنده را روشن بفرمایید، متشکرم. الان در مورد دو مصداق بالا، هیچ کدام مورد حرامی برای من ثابت نشده است.

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محمدآبادی
لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...
  • کارشناس احکام

با سلام و احترام

برخی موضوعات دارای جهات متعددی هستند که ممکن است به لحاظی حلال و به لحاظی مشمول حکم حرمت شوند.

در این گونه مصادیق، مکلف لازم است نظر مرجع تقلیدش را جویا شود تا با لحاظ ابعاد مختلف، حکم مسئله را بیان کند.

حال گاهی فقیه به‌جهت روشن‌نبودن مسئله، اختلاف صاحب‌نظران و متخصصین فن در کیفیت موضوع، عدم انطباق عناوین شرعی بر موضوع و... از اظهارنظر راجع به آن خودداری می‌کند.

نکته: توقف مجتهد به‌معنای جواز عمل یا مختاربودن مکلف در فعل و ترک نیست؛ و اگر مسئله دارای پیچیدگی‌های استنباطی و موضوع‌شناسی نمی‌بود، قطعاً مجتهد نظر قطعی خود را اعلام می‌کرد.

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

سلام و عرض ادب خدمت شما بزرگوار

بنده در رابطه با بازارهای مالی سوالی داشتم 

من از چند نفر شنیدم که میگن کسب درآمد از این راه مشکل شرعی دارد 

بنده خودم بعلت اینکه از بستگان نزدیک در این بازار ( فارکس) در حال کار کردن هستند به دنبال کسب کمی اطلاعات رفتم 

و متوجه شدم که در این بازار معاملات ارز  

جهانی مانند دلار به یورو یا … انجام میشه و در نتیجه پس از تحلیل های لازم نهایتا سود یا ضرر میکنن.

حال اینکه حتی برای مسلمانان در این بازار کارگزارهایی که کارمزد دریافت نمیکنند یا به اندازه درصدی ناچیز که مزد زحمتشون رو بگیرن ( امثال بانک های قرض الحسنه رسالت که من از نمایندگان آیت الله سیستانی پرسیدم و گفتن تا ۲ درصد کارمزد برای وام مشکل نداره) کارمزدی دریافت می‌کنند ، تعبیه شده  

بنده جهت اینکه بتونم وابستگان رو درست راهنمایی کنم میخواستم ببینم واقعا پول در آوردن از این راه حرامه ؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

معظم له فعالیت در بازار فارکس را اجازه نمی‌دهند و معاملات آن را صحیح نمی‌دانند سوای اینکه کارگزاری کارمزد دریافت بکند یا نکند و مقلدین ایشان در این مسأله می‌توانند به فقیه اعلم بعد مراجعه کنند

ضمنا فرمودید که کارمزد 2 درصد در قرض الحسنه را جایز می‌دانند که این مطلب صحیح نیست و ضمن عقد قرض، اخذ کارمزد ولو یک درصد ربا بوده و قرار دادن کارمزد در مقابل هزینه های صندوق، موجب حلال شدن آن نمی‌شود

لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...