رفتن به مطلب

حکم گرفتن وام از بانک های خارجی

ارسال های توصیه شده

سلام علیکم

بنده دانشجو هستم در کشور آلمان.

جهت مصارف زندگی، یکی از بانک‌ها به دانشجویان وام میدهند، به اینصورت که ابتدا در مدت تحصیل تا پایان درس، مبلغی به صورت ماهانه میریزند به حسابمان. بعد از پایان تحصیلات، مدتی را بعنوان استراحت در نظر میگیرند، که در طی آن تنها درصد بسیار کمی از سودی که مشخص شده است را باید پرداخت کنیم. پس از این مدت استراحت، مبلغ خود وام به صورت اقساط به همراه مقدار خیلی کمی سود را در طی ده، پانزده یا بیست سال یا بیشتر، به انتخاب خودمان از ما میگیرند. آیا بنده مجاز به دریافت وام هستم؟

در پناه حق باشید

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• تیم ناظمان

با سلام و احترام 

از تماس شما با سامانه «پاسخگویان دفتر» سپاسگزاریم.

پرسش شما به‌زودی توسط کارشناسان پاسخ داده خواهد شد.

وضعیت: تأییدشده توسط: ناظم-ارشد
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

ربا دادن ولو به مقدار کم به غیرمسلمانان هم جایز نیست،این در صورتی است که  وام دهنده شخص و یا مراکز خصوصی باشد

اما اگر مراکز دولتی و یا مراکز مشترک بین دولتی و خصوصی وام اینچنینی( بدون عقد قرارداد شرعی) به افراد بدهند می‌توانند اصل مبلغ اعطایی را از جانب حاکم شرع(مجتهد جامع الشرایط) و با اجازه ایشان دریافت نمایند* و قصد و نیت پرداخت اضافه ننمایند ولو در عمل این اضافه را دریافت نمایند و انسان ملزم به پرداخت آن باشد

*شایان ذکر است آیت الله سیستانی در این زمینه به مکلفین بطور عموم اجازه این دریافت را داده اند.

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

سلام علیکم و رحمة‌الله

بله این موسسه دولتی است ولی غیرمسلمان است. من برای دریافت وام الان اولا مجاز هستم؟ ثانیا، چیزی که فهمیدم اینه، اگه اشتباه است تصحیح بفرمایید: باید نیت کنم که این مبلغ رو من از جانب حاکم شرع از موسسه دولتی غیرمسلمان میگیرم، و قصد برداختن سود اضافه ندارم، هرچند که مجبورم پرداخت کنم.

ممنون از شما

15 ساعت قبل، محسن زاده گفته است:

سلام علیکم

ربا دادن ولو به مقدار کم به غیرمسلمانان هم جایز نیست،این در صورتی است که  وام دهنده شخص و یا مراکز خصوصی باشد

اما اگر مراکز دولتی و یا مراکز مشترک بین دولتی و خصوصی وام اینچنینی( بدون عقد قرارداد شرعی) به افراد بدهند می‌توانند اصل مبلغ اعطایی را از جانب حاکم شرع(مجتهد جامع الشرایط) و با اجازه ایشان دریافت نمایند* و قصد و نیت پرداخت اضافه ننمایند ولو در عمل این اضافه را دریافت نمایند و انسان ملزم به پرداخت آن باشد

*شایان ذکر است آیت الله سیستانی در این زمینه به مکلفین بطور عموم اجازه این دریافت را داده اند

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

بله با همین ملاحظه که اشاره کردید مجاز هستید

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• مهدی پور عنوان را به حکم گرفتن وام از بانک های خارجی تغییر داد

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...