رفتن به مطلب

حق الناس

...... مهمان

ارسال های توصیه شده

سلام علیکم
۱. سالها قبل (شاید ۱۶ سال داشتم)، من در یک ساختمان، در یک روزهای عید، یکی از مواد محترقه را، مثل ترقه، یک دانه انداختم، صدای بلند پخش شد. شاید کسانی که آن صدا را شنیدند (مخصوصاً ساکنان همان ساختمان) مرا سب و لعن و نفرین کردند. 
الان خیلی پیشمانم. آیا واجب است که بروم و از ساکنان همان ساختمان یک یک حلالیت بطلبم یا واجب نیست؟ 

۲. سالها قبل، یک شبی من در منزل یک فامیلی مان بودم ، شبی آنجا خوابیدم. قبل از خوابیدن به دستشویی نفرتم و خوابیدم. شب، بدون اختیار بول کرده ام به جایی که خوابیده بودم. تشکی که روی آن خوابیده بودم بول شده بود. در نزدیکی من پسر کوچک عمویم (شاید ۱۲ -۱۴ سالش بود) خوابیده بود. آنطور کردم که مادرش بعداً اینطور بفهمد که پسرش ادرار کرده به جایش نه من. 
با این عمل دو کار بد کرده بودم: ۱. دروغ یا تهمت - در حقیقت من آن جا را بول کرده بودم. 
شاید بعد از این جریان آن پسر را پدر یا مادرش زده یا  توبیخ شده.  ۲. زحمت انداختن به زوجهٔ عمویم که 
تشکی که روی آن خوابیده بودم و بر آن ادرار کرده بودم، آن را بعداً آن زن شسته یا چیزه دیگر کرده. 
آیا الان بر من واجب است که از زوجه عمویم و نیز از پسر عمویم حلالیت بطلبم ؟ خجالت میکشم ولی می خواهم وظیفه ام را بدانم به برزخ یا قیامت نماند.

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس ارشد

سلام علیکم ترساندن مومن جایز نیست واگر با این ترساندن عارضه ای ایجاد شود فرد ترساننده ضامن است . اما اگر خسارتی وارد نشده طلب حلالیت لازم نیست. 

سوال دوم نسبت به کار خود استغفارنمایید.گفتن لازم نیست. 

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• اضافه کردن...