رفتن به مطلب

خرید گندم زکات نداده

ارسال های توصیه شده

کشاورزی هست که زکات گندم هایش را نمی دهد در این فکر بودم که بخرم و بعد از مال خودم زکاتش را بدهم اما این فکر آمد که : او همیشه گندم زکات نداده میفروخته و با پول حرام به دست آمده گندم میکاشته و اینکار طی سالیان بخش عظیمی از سرمایه اش حقوق فقراست و اگر حتی زکاتش را بدم این گندم ها در هر صورت از مال فقرا صرف کشتشان شده اما بعد با خودم گفتم اگر قیمت گندم خریداری شده ۵ است خب ۵ به فقیر میدهم اما گفتم آن کشاورز با پولی که حرام است گندم کاشته و بر آن گندم حرام زکات واجب گشته یعنی قیمت خود به علاوه قیمت زکات زیرا هم خود گندم مال فقراست هم زکاتش بایست داده شود راهی برای حلال کردن بیع دارید

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: مصدق
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• 1 سال بعد...
  • کارشناس احکام

سلام علیکم

اگر مالک، مالی را که به آن زکات تعلّق گرفته قبل از پرداخت زکات یا عزل و کنار گذاشتن آن بفروشد، گناه کرده و باید زکات را هرچند از اموال دیگرش بپردازد؛ امّا در هر حال، معاملۀ مذکور صحیح است؛

امّا خریدار در صورتی که مال مذکور را تحویل گرفته باشد، چنانچه احتمال عقلایی دهد که فروشنده قبل از معامله زکات مال را داده است، تکلیفی ندارد؛ ولی اگر بداند که فروشنده زکات آن را نداده واجب است زکات را بپردازد و چنانچه فروشنده او را فریب داده، می‌تواند مقدار زکات پرداختی ‌را از او مطالبه نماید.

موفق باشید

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...