رفتن به مطلب

ابراء بخشش مهریه به شرط عدم ازدواج مجدد

فرد مهمان

ارسال های توصیه شده

باسلام. خانمی مهریه را به همسرش زبانی بخشید مشروط که در زمان حیات یا وفات او زن نگیرد،و شوهرش قبول کرد. اما شوهر متاسفانه ازدواج کرده است.1_ اگر زنش در زمان زنده بودن بفهمد و طلب مهریه کند آیا مهریه را  شوهر مدیون است؟ 2_اگر زن متوجه نشود و فوت کند ایا مرد مدیون وراث زنش می‌شود 3_ اگر هیچ اتفاقی نیفتد آیا مرد گناه کرده و قیامت مدیون است؟ باتشکر

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

سلام علیکم

در فرضی که زن مهریه را دریافت نکرده باشد (تا بعدا آن را ببخشد مشروط به ازدواج نکردن مجدد شوهرش)، بلکه مهریه را بدون دریافت ابراء کرده و از گردن شوهرش برداشته باشد

1و2. مرد مهریه را مدیون نیست

3. مرد بخاطر تخلف از وعده خود معصیت نموده و مرتکب گناه شده است( بنابر احتیاط واجب)

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۱/۱/۲۲ در 00:34، محسن زاده گفته است:

سلام علیکم

در فرضی که زن مهریه را دریافت نکرده باشد (تا بعدا آن را ببخشد مشروط به ازدواج نکردن مجدد شوهرش)، بلکه مهریه را بدون دریافت ابراء کرده و از گردن شوهرش برداشته باشد

3. مرد بخاطر تخلف از وعده خود معصیت نموده و مرتکب گناه شده است( بنابر احتیاط واجب)

قبل از آماده شدن جواب شما، پاسخگوی محترمی گفتند ولی  وراث می‌توانند طلب کنند! آیا صحیح است؟

وضعیت: با سپاس توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۱/۱/۲۲ در 00:34، محسن زاده گفته است:

سلام علیکم

باسلام.. 1_پس چرا در رساله آمده که اگر زن به شوهر مهریه را صلح کند تا مرد زن نگیرد واجب است مرد زن نگیرد.  (احتیاط واجب در رساله  نیست) مگر صلح همان ابرا و بخشش نیست؟ 2_ایا اگر من مهریه را بگیرم بعد ببخشم و یا بدون گ فتن ببخشم تفاوت در شرط مورد سوال می‌کند؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه

• تیم ناظمان
3 ساعت قبل، فرد مهمان گفته است:

قبل از آماده شدن جواب شما، پاسخگوی محترمی گفتند ولی  وراث می‌توانند طلب کنند! آیا صحیح است؟

با احترام 

پاسخی که کارشناسان سایت به آن رسیده‌اند همان است که پیشتر عرض شد.

وضعیت: تأییدشده توسط: ناظم-ارشد
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام
4 ساعت قبل، هما مهمان گفته است:

باسلام.. 1_پس چرا در رساله آمده که اگر زن به شوهر مهریه را صلح کند تا مرد زن نگیرد واجب است مرد زن نگیرد.  (احتیاط واجب در رساله  نیست) مگر صلح همان ابرا و بخشش نیست؟ 2_ایا اگر من مهریه را بگیرم بعد ببخشم و یا بدون گ فتن ببخشم تفاوت در شرط مورد سوال می‌کند؟

سلام علیکم

1. عقد صلح با ابراء و بریء الذمه کردن تفاوت دارد در عقد صلح اگر شرطی گذاشته شود و طرف مقابل به شرط عمل نکند میتوان به مورد مصالحه ( در مثال، مهریه) رجوع کند اگر چه آنچه از رساله نقل کرده اید ناظر به حکم تکلیفی است که می‌گوید واجب است به شرطش عمل کند که در فرض شرط ابتدایی و وعده دادن ( در قبال بریء الذمه نمودن)  هم گفتیم به احتیاط واجب باید به شرطش عمل کند

2. بله تفاوت دارد ، اگر بگیرید و آن را هبه کنید( ببخشید) و در ضمن آن شرط عدم ازدواج بگذارید مرد اگر تخلف کرد می‌توانید به آنچه بخشیده اید(مهریه) رجوع کنید اما اگر بدون گرفتن ببخشید که معنایش بریء الذمه کردن مرد است ولو مرد بسبب تخلف از وعد خود معصیت می‌کند (احتیاط واجب) اما زن حق رجوع به مهر خود را ندارد

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، محسن زاده گفته است:

سلام علیکم

1. عقد صلح با ابراء و بریء الذمه کردن تفاوت دارد در عقد صلح اگر شرطی گذاشته شود و طرف مقابل به شرط عمل نکند میتوان به مورد مصالحه ( در مثال، مهریه) رجوع کند اگر چه آنچه از رساله نقل کرده اید ناظر به حکم تکلیفی است که می‌گوید واجب است به شرطش عمل کند که در فرض شرط ابتدایی و وعده دادن ( در قبال بریء الذمه نمودن)  هم گفتیم به احتیاط واجب باید به شرطش عمل کند

2. بله تفاوت دارد ، اگر بگیرید و آن را هبه کنید( ببخشید) و در ضمن آن شرط عدم ازدواج بگذارید مرد اگر تخلف کرد می‌توانید به آنچه بخشیده اید(مهریه) رجوع کنید اما اگر بدون گرفتن ببخشید که معنایش بریء الذمه کردن مرد است ولو مرد بسبب تخلف از وعد خود معصیت می‌کند (احتیاط واجب) اما زن حق رجوع به مهر خود را ندارد

ببخشید پس با توجه  به جواب شما، من اگر بعد از گرفتن مهریه و سپس هبه کردن و تخلف شوهر، حال  اگر رجوع کنم ،1_  شوهر نپردازد، آیا قیامت  مدیونم میشود؟ 2_اگر در دنیا  متوجه ازدواجش نشوم، باز هم قیامت مدیونم است یا خیر؟.

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

بله اگر مهریه را دریافت کنید وبعد هبه مشروط کنید چنانچه به شرط عمل نشود میتوانید هبه را پس بگیرید وایشان بعد از رجوع شما از هبه شرعا موظف به پرداخت هستند، وتا زمانی که از هبه خود به سبب تخلف شرط توسط ایشان ، منصرف نشده اید ایشان شرعا بدهکار نمی‌شوند.  

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، ترنجیان گفته است:

بله اگر مهریه را دریافت کنید وبعد هبه مشروط کنید چنانچه به شرط عمل نشود میتوانید هبه را پس بگیرید وایشان بعد از رجوع شما از هبه شرعا موظف به پرداخت هستند، وتا زمانی که از هبه خود به سبب تخلف شرط توسط ایشان ، منصرف نشده اید ایشان شرعا بدهکار نمی‌شوند.  

مجدد عذرخواهی میکنم!  اگر شوهرم  بعد از هبه من و شرط من مبنی بر عدم ازدواج،. اما مخفیانه ازدواج کرده باشد و در دنیا اصلا متوجه نشوم آيا قیامت مدیونم خواهد بود یا خیر؟ از جواب‌ قبلی برداشت کردم که خیر مدیون نیست! 

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

با توجه به خلاف شرطی که مرتکب شده اند معصیت کرده اند ، اما نسبت به مهریه چون نسبت به هبه خود رجوع نکرده اید هر چند به سبب بی خبری از اینکه می‌توانسته اید رجوع کنید ، خیر بدهکار نیستند . 

لینک به دیدگاه

• ناظم ارشد عنوان را به بخشش مهریه به شرط عدم ازدواج مجدد تغییر داد

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...