رفتن به مطلب

معامله وبخشش اموال به قصد فرار از خمس

علی مهمان

ارسال های توصیه شده

باسلام اگر من قبل از سال خمسی مثلا یکی از وسایل داخل خانه را که در حال استفاده است و  متعلق به خودم است ( جزو جهیزیه خانمم  نبوده) به قیمت خیلی گران به  او بفروشم (یعنی واقعا  آن کالا متعلق به ایشان شود و قبول کند) و خودم با اجازه ایشان از کارتش مبلع را به کارت خودم انتقال مجازی  بدهم  آيا قبض محقق شده است؟ 

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

سلام علیکم

دقت کنید مساله قبض در نقل و انتقالات اینترنتی در مورد هدایا و آن چیزهایی که قبض در آن شرط می‌باشد موضوعیت دارد اما در بحث خرید و فروش یا بحث دریافت حقوق کار که  قبض شرط نیست، اگر ثمن معامله یا حقوق کار را به کارت واریز کنند فرد مالک آنها می‌باشد گرچه قبض محقق نباشد

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

3 ساعت قبل، محسن زاده گفته است:

سلام علیکم

دقت کنید مساله قبض در نقل و انتقالات اینترنتی در مورد هدایا و آن چیزهایی که قبض در آن شرط می‌باشد موضوعیت دارد اما در بحث خرید و فروش یا بحث دریافت حقوق کار که  قبض شرط نیست، اگر ثمن معامله یا حقوق کار را به کارت واریز کنند فرد مالک آنها می‌باشد گرچه قبض محقق نباشد

سلام. بله ممنون از تذکر شما، حقیر، اطلاع داشتم . اما سوالم در مورد صحیح بودن یا نبودن نوع معامله بود. یعنی قبل از سال خمسی اگر کالایی به قیمت خیلی گران (مثلا قیمت فرشی که با  ده میلیون خریدم ودر منزل استفاده می‌شود ، اما به صد میلیون  با  همسرم  معامله واقعی کنم و قبول کند )آیا در این صورت  با این روش‌، مبلغ  طلبم را از کارت همسرم به کارت خودم انتقال مجازی بدهم قبض محقق می‌شود؟ یا حتی به قول شما بدون انتقال هم، من مالک آن صدمیلیون هستم؟ 

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

بله اگر معامله واقعی باشد با رضایت طرفین ، معامله صحیح است وان مبلغ را طلبکار هستید وبا انتقال به حساب خودتون ، طلب از ایشان را وصول میکنید.

لینک به دیدگاه

4 ساعت قبل، ترنجیان گفته است:

بله اگر معامله واقعی باشد با رضایت طرفین ، معامله صحیح است وان مبلغ را طلبکار هستید وبا انتقال به حساب خودتون ، طلب از ایشان را وصول میکنید.

پس با این روش‌،  خانمم که با این معامله واقعی(فرش داخل خانه را به او فروختم) در واقع بدهکار  من شده است  و خمس آن پول بر او واجب نیست و با انتقال به حساب من، اگر سرسال اضافه از موونه آمد من بايد خمسش را بدهم. باتشکر

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

عرض شد اگر معاملات حقیقی باشد ، ولی اینگونه معاملات به جهت فرار از خمس ، در حقیقت آن جای بحث است .

لینک به دیدگاه

• مهدی پور عنوان را به معامله وبخشش اموال به قصد فرار از خمس تغییر داد

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...