رفتن به مطلب

غسل حکم چسب کمر برای غسل

Ali123

ارسال های توصیه شده

• thaniashar عنوان را به حکم چسب کمر برای غسل تغییر داد
  • کارشناس احکام

سلام تبریک ایام

بله مانع به حساب می آید و در صورتی که مقدور است برای غسل باید این مانع برطرف شود و چنانچه بودن آن برای درمان ضرورت دارد غسل جبیره انجام دهد به این نحو که روی چسب را هنگام غسل، دست می‌کشد

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

منهاج الصالحین جلد اول المبحث الثالث فی الوضو الفصل الثانی فی الجبائر به ضمیمه

مساله ۱۰۶

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

مسألة 106: يجري حكم الجبيرة في الأغسال غير  غُسل الميّت كما كان يجري في الوضوء، ولكنّه يختلف عنه بأنّ المانع عن الغُسل إذا كان قرحاً أو جرحاً - سواء أكان المحلّ مجبوراً أم مكشوفاً - تخيّر  المكلّف بين الغُسل والتيمّم، وإذا اختار  الغُسل وكان المحلّ مكشوفاً فالأحوط استحباباً أن يضع خرقة على موضع القرح أو الجرح ويمسح عليها، وإن كان يجوز  الاجتزاء بغَسل أطرافه، وأمّا إذا كان المانع كسراً فإن كان محلّ الكسر  مكشوفاً تعیّن علیه التیمّم، وإن كان مجبوراً تعيّن عليه الاغتسال مع المسح على الجبيرة، ولو لم یتمكّن من المسح علیها تعیّن علیه التیمّم إن لم تكن الجبیرة في مواضعه، وإلّا فالأحوط لزوماً الجمع بین الاغتسال بغسل بقیّة البدن والتیمّم.

در این آدرسی که دادید من جواب سوالم را نفهمیدم!

اگر لطف کنید کمی دقیق تر توضیح بدید ممنون میشم.

او چیزی که من فهمیدم(من از مسایلی که خوانده بودم قبلا) چسپ کمر مانع به حساب می آید و این مانع نیز در اعضای تیمم نیست در اینصورت وظیفه تیمم است تا وقتی که مانع کنده و برطرف نشده.

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

خیر چسب کمر مانع نیست  بلکه حکم مرهم را دارد و حکم جبیره بر آن بار میشود، ببینید مساله ۳۵۹ رساله جامع را میخوانیم...همچنین دوا و مرهمی که برای معالجه به علّت درد یا ورم یا رگ به رگ شدن و مانند آن روی عضو قرار می‌‌دهند، احکام جبیره را دارد هرچند آن عضو زخم یا دمل یا شكستگی نداشته باشد.

پیوسته موفق باشید.

لینک به دیدگاه

اینکه قبلا گفتید مانع به حساب می آید منظور شما همون مرهم بود؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

بنظر میرسد پاسخ سوال روشن شده باشد!

در پاسخ اول مانع بودن به معنای عام است که شامل جبیره و مرهم میشود چرا که جبیره و مرهم هم مانع رسیدن آب به عضو هستند

لینک به دیدگاه

• 2 سال بعد...

سلام خسته نباشید   

بعد از این ک چسب کمر را جدا کردم جایش را شستم و غسل کردم ولی بعد غسل که بیرون آمدم دیدم یکم از چربی چسب مانده روی بدنم آیا غسل صحیح است؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: شوندی
لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

اگر بعد از غسل کردن، در مانع بودن چربی شک کنید، غسل صحیح است.

و اگر یقین به مانع بودن چربی داشته باشید، همان محل و موضع را به نیت غسل، زیر شیر آب بگیرید.

والله العالم 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...