رفتن به مطلب

علی مهمان

ارسال های توصیه شده

سلام علیکم،به سوال قبلی بنده در رابطه با ولایت فقیه پاسخ ندادید که احتمالا مغایر با سوالات وسیاست های سایت بوده وبنده در این مورد کاملا به شما حق میدهم،ولی بنده به دنبال جوابی برای سوالات شرعی خود در رابطه با ولایت فقیه هستم که متاسفانه اکثرا به این سوالاتم نه تنها جواب نمیدهند بلکه راهنمایی هم نمیکنند!

خواهشاولطفا به این سوالم پاسخ دهید تا بنده خودم دنبال حقیقت گشته و خود به جواب سوالاتم برسم.آیا نظر آقای سیستانی در رابطه با ولایت فقیه دقیقا همان نظر آیت الله خویی میباشد؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس ارشد

سلام علیکم نظر ایه الله سیستانی این است که فقیه فی الجمله در برخی از امور ولایت دارد ، مثل رسیدگی به اموال فرد غائب ، امور مجانین وصغاری که ولی انها از دنیا رفته این قبیل موارد . اما اینکه گفته شود فقیه در جمیع شوون وامور ولایت دارد از نظر ایشان ثابت نیست.

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

خیلی ممنونم از پاسخگویی های خوب ودقیق شماحاج آقای ترنجیان عزیز،بله بنده همه اینارو میدونم وخیلی مطالب دیگه،سوال بنده هم صرفا از جهت تکلیف شرعی هست وهیچ انگیزه دیگه ای ندارم،واقیعت اینه که بنده بر اساس نظروفتاوای آقای سیستانی که قطعا اعلم همه مراجع هستن اعمالم رو انجام میدم وحتی با اینکه آقای سیستانی در مورد معاملات رمز ارز فرمودن بنابراحتیاط واجب جایز نیست من حتی به مرجع فالاعلم بعدی هم مراجه نکردم وحرف ایشان رو برای خودم حجت قرار دادم!

شاید اگه سوالم رو طور دیگه ای بپرسم بهتر متوجه بشین:من سوالم اینه بنده در مورد همه اعمال وافکارم(حتی مخالفت با فلسفه وعرفان ابن عربی) وهمه کارهایی که انجام میدم فقط وفقط به نظر آقای سیستانی رجوع میکنم ونظر هیچ فقیه دیگه ای رو درهیچ کجای دنیا،نه میپذیرم ونه اهمیتی میدم ونه حجیتی براش قائلم،با این شرایط اعمال بنده مطابق موازین شرع هست یا خیر؟در حقیقت بنده تنها حجت امام زمان ارواحنا له الفداه  رو در عصرحاضر فقط وفقط شخص آقای سیستانی میدونم!و درخواست وسوالم از شما برادر بزرگوار اینه که اگر بنده در این مورد اشتباه میکنم یا در انحراف وگمراهی هستم بنده رو راهنمایی بفرمایید.

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

وظیفه مکلفین رجوع به مرجع اعلم در باب فروعات واحکام دین است وکلام مرجع از این باب حجت است که ما راهی برای رسیدن به احکام دین غیر ازاین راه نداریم ورجوع به فقیه جامع الشرایط که تبحر وتخصص در این امر دارد ، عاقلانه ترین راه برای رسیدن به احکام دین است . اما نکاتی را باید در این مورد مد نظر داشته باشید . نکته اول این است که غیر معصوم همیشه در معرض خطا واشتباه است وکسی را به حد عصمت نبینیم . لذا به مرجع تقلید عالم وعادل در باب فروعات دین مراجعه میکنیم تا زمانی که شرایط تقلید در او باشد ،وهر زمان شرایط را از دست داد ،شرعا تقلید از او جایز نیست . این نوع فکر که من مقلد مرجعی هستم وبه کلام دیگر فقها وعالمان دین توجهی ندارم فکر اشتباهیست . همه ما به علمای مهذب وبا تقوا نیاز داریم واز وجود همه انها بهره میبریم .لذا این تعبیر که نظر هیچ‌کسی را نه میپذیرم نه اهمیت میدهم عبارت مناسبی نیست.

• پسندیدن 2
وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

ولایت فقیه مهمان

بله همه حرفهای شما درست وبجاست ولی علت اینکه من سوال ومنظورم رو نمیتونم برسونم اینه که اگه بخوام سوالم رو واضح بپرسم میدونم که شما جواب نمیدین وگرنه مشخصه که فقیهان اعلم وباتقوادر هرزمان حجت امام زمان ارواحناله الفدا هستن!بنده هم اگه میگم فقط حرف آقای سیستانی رو حجت میدونم چون به اعلمیت ایشان با ادله شرعی پی بردم وفهمیدم که ایشان با اختلاف بسیار از سایر فقها اعلم میباشند ودرسته که غیرمعصوم مصون از اشتباه وخطا نیست ولی نتیجه92سال علی وار زیستن،علی وار سخن گفتن وعلی وار اندیشیدن شده آقای سیستانی امروز!

حاج آقا من سوالم رو واضح تر وبا استناد به کتابهای آقای سیستانی میپرسم واز شما هم خواهش میکنم واضح وروشن جواب بدین مگه پیامبر نفرمودن علم ودانش گنجینه هایی است که کلید آن پرسیدن وسوال کردن است؟!الان بنده هم دنبال حقیقتم و ولایت فقیه هم بر طبق فتوای همه مراجع مسئله تقلیدی است.

1.«فتحصل مما ذکرنا [فی ثبوت الولایة للمجتهد]، ان الادلة غیروافیة والاجماع مخدوش، والدلیل العقلی یُناقَش فیه بما ذکر وغیرماذکر، ولابدّ للمثبت من دفع جمیع الشبهات، وانَّی له ذلک، ولعل لأجل دقة الموقف قال المحقق النائینی [فی رسالة وسیلة النجاة فی صلوة الجمعة] والمحقق [محمد حسین الغروی] الاصفهانی [المشهور بالکمبانی فی رسالته ایضا]: فیه تزلزل عظیم.» کتاب الاجتهاد والتقلید والاحتیاط، تقریرا لابحاث السید علی الحسینی السیستانی، بقلم السید محمد علی الربانی، نسخة اولیة محدودة التداول: ۱۴۳۵ق. این کتاب ۴۹۰ صفحه ای حاصل تدریس دوره سوم خارج اصول ایشان در سال ۱۴۰۷ق است.(آقای سیستانی در دروس خارج اصول خود منکر مطلق ولایت فقیه هستن).

2.سیستانی، منهاج الصالحین، مسئله ۲۵، ج۱، ص۱۵؛ تعلیقات علی العروة الوثقی، التقلید، مسئلة ۵۱، ج۱ ص۲۱، طبع دوم، قم، ۱۴۲۵ق، ۱۳۸۳ش(آقای سیستانی در اینجاهم یعنی درفقه فتوایی خودشان قائل به جواز تصرف فقیه از باب قدر متیقن در امور حسبیه هستن).

با این دلایل محکم که با ذکر سند ومنبع براتون ذکر کردم چرا برخی سایت های معتبر مذهبی که تحت نظربرخی روحانیون عزیز هستن(آدرس سایت رو ذکر نمیکنم چون شاید از نظر شما کار درستی نباشه)مدعی شدن که در پایگاه اطلاع رسانی آقای سیستانی اومده « حکم کسی [که] ولایت شرعی دارد در امور عامّه که نظام جامعه و معاش مردم بر آن مبتنی است بر همه نافذ است حتی بر مجتهدین دیگر.» الان به نظر شما این کار دروغ وتهمت ونسبت ناروا ونادرست زدن به شخص شخیصی مثل آقای سیستانی نیست؟چرا ما نباید در مورد ولایت فقیه نظر حقیقی مرجع اعلم زمان رو بدونیم؟مگه این مسئله تقلیدی نیست پس چه اجباری هست که مسئله پنهان بمونه؟مگه امام علی علیه السلام در خطبه188نهج البلاغه نفرمودن که هر کس در برابر حق سینه سپر کند نابود شود؟

وضعیت: با سپاس توسط: ناظم-ارشد
لینک به دیدگاه

• 1 سال بعد...
محمد مهدی مهمان

آقای سیستانی در فقه تخصص دارند. اگر در فلسفه و ابن عربی و هر چیز دیگری میخواهید سراغ کسی بروید، اول نباید ببینید در آن زمینه چقدر تخصص دارد؟ تخصص در فقه چه تلازمی با مابقی امور دارد؟ به علاوه‌ی این که بسیاری از امور، اصلا تقلیدی نیستند حتی اگر این عالم، در آن امور هم متخصص باشد!

وضعیت: با سپاس توسط: ناظم-ارشد
لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...