رفتن به مطلب

راه هاى شناخت مجتهد و أعلم

احمدرضا مهمان

ارسال های توصیه شده

سلام علیکم بنده از طریقاتی بدین نتیجه رسیدم که یک فلان آقایی اعلم المجتهدین است و لاکن بینه شرغی ندارم و روش به یقین رسیدنم با روش نبشته در توضیح المساءل اکثر مراجع مخالف است آیا برای احتیاط با روش دقیق تری که مورد تایید تمام مراجع باشد باید کار کنم ؟ یا احتیاطی در کار نیست و فقط باید تقلیدم از نظر همان اقایی که به اعلم بودنش یقین دارم واجب است ؟ این زندگی نامه مراجع به چه درد میخوره میشه هر کدوم افتخاراتش بیشتر بود رو انتخاب کنم ؟ ما در بلد خویش اعلم شناس نداریم چه کنم ؟ چگونه بفهمیم که اعلم شناس است ؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس ارشد

سلام علیکم لازم است یقین ویا اطمینان  شما بر اعلمیت مجتهدی ، طریقه ای باشد که از نظر عقلا واهل علم پذیرفته باشد . شاید شخصی از طرز صحبت کردن وزیبا صحبت کردن عالمی به این اطمینان برسد که ایشان اعلم از دیکران هستند ،در حالی که نزد‌عقلا واهل علم صرف زیبا صحبت کردن دلیل بر اعلمیت نیست . پس لازم است به همان طرقی که در رساله بیان شده عمل کرد . بله بعضی از فروض ممکن است برای فردی یقین بیاورد ولی انها چون همگانی نیست و نمیتوان به عنوان راه برای همه معرفی کرد ،لذا از ذکر انها خود داری میکنیم .

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

در 30 اردیبهشت 1401 در 09:49، ترنجیان گفته است:

سلام علیکم لازم است یقین ویا اطمینان  شما بر اعلمیت مجتهدی ، طریقه ای باشد که از نظر عقلا واهل علم پذیرفته باشد . شاید شخصی از طرز صحبت کردن وزیبا صحبت کردن عالمی به این اطمینان برسد که ایشان اعلم از دیکران هستند ،در حالی که نزد‌عقلا واهل علم صرف زیبا صحبت کردن دلیل بر اعلمیت نیست . پس لازم است به همان طرقی که در رساله بیان شده عمل کرد . بله بعضی از فروض ممکن است برای فردی یقین بیاورد ولی انها چون همگانی نیست و نمیتوان به عنوان راه برای همه معرفی کرد ،لذا از ذکر انها خود داری میکنیم .

والا شیوه من اینبود از یکی پرسیدم که آدم معتمد و طلبه پیشکسوتی بود اونم گفت من نظرم مهم نیست مهم نظر اون علمای واقعی دینه اونا هم فلانی و فلانی رو میگن که فلانی فلان تر منم گفتم پس اون که فلان تره اعلمه 

راستی آقای سیستانی شهادت یک عادل رو مقبول میدونه ، اما برخی شهادت رو فقط با ۲ عادل بینه میدونن آیا اگه از آقای سیستانی با شهادت یک اهل علم خبره تقلید کنم اشتباهه ؟

خب من که نه اهل خبره دم دستمه نه خودم اهل علمم نه محافل علمی سراغ دارم چه کنم؟

لینک به دیدگاه

احمدرضا مهمان

ببینید الان خمس روم واجب شده 

اما مرجع تقلید ندارم 

تو احکام میشه احتیاط کرد اما خمس رو چه کنم ؟

لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

میتوانید با ارتباط تماس با اساتید ،از این مساله اطلاع پیدا کنید . شهرت فردی به اعلمیت در بین بزرگان وعلما خود میتواند راهی برای رسیدن به اطمینان باشد .

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• مهدی پور عنوان را به راه هاى شناخت مجتهد و أعلم تغییر داد

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...