رفتن به مطلب

چه دیه ای بر عاقله واجب است؟

عبدالله مهمان

ارسال های توصیه شده

عبدالله مهمان

بسمه تعالی
سلام علیکم
برادرم یک روز در خانه خودش، در اتاق را باز میکرد ، ولی اتفاقا پسرش (نابالغ) در آن طرف در بود و در حین باز کردن در دست پسر صدمه خورد شاید خون هم آمده باشد. برادرم میداند که دیه اش ثابت است . یک بار به او 
به این مضمون گفتم که دیه اش بر تو واجب است ، یا دیه اش را بده یا بعد از بلوغ از پسر حلالیت بطلب. ولی امروز فکر میکنم که شاید اشتباه گفته ام، چون دیه اش شاید بر عاقله واجب است. بنده که از عاقله او هستم .

۱.  آیا بر من هم واجب است که دیه اش را بپردازم (برای از عاقله بودن پسر)؟

۲. اگر بر من هم واجب است، بنده که فقیر هستم و نمیتوانم بپردازم ، آیا دیه از من ساقط می‌شود یا هر وقت که توان داشتم باید بپردازم ؟ 

۳. اگر بر عاقله واجب است، نه خود پدر (بر برادرم), آیا اگر همه عاقله (هیچ کدام از عاقله) دیه پسر را نپردازد ، آیا بر خود پدر (برادرم) واجب است بپردازد ؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس ارشد

سلام علیکم دیه ای که بر عاقله واجب است دیه قتل خطا هست با شرایط خاص و همچنین  قتلی که صبی  ومجنون مرتکب شود . اما نسبت به جراحت بر اعضا ،مورد مذکور در سوال دیه بر عاقله واحب نیست . 

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

عجب، تعارض.

سوال: اگر فرزند کوچکم بچه د­یگری را بزند و در نتی­جه سرخی و مانند آن در­ بچه به وجود بیاید آی­ا دیه دارد؟ اگر دارد ­به چه کسی واجب است؟ (­اینرا جداگانه بنویسید­). اگر واجب است آیا ح­لالیت گرفتن از ولی بچ­ه کفایت میکند؟ 

بسمه تعالى

١- ديه دارد وبر عاقله واجب است

٢- اگر ولى ملتزم به پرداخت باشد كافى است

موفق باشید

www.sistani.org
دفتر مرجع عالیقدر آقای سید علی سيستانى - بخش استفتائات

.........................................
سوال: اگر پسر یا دختر برادرم که هنوز بالغ نشده اند، پسر دیگر را بزنند ، آنطور که صورتش سرخ بشود یا از سرش خون بیاید:
ا) بنده که عموی او (ضارب) هستم ، آیا دیه آن پسر (مضروب) را باید بنده بپردازم (برای عاقله بودن) ؟
ب) اگر بنده باید بدهم، همه اش را باید بپردازم  یا قدری بر من واجب است؟ یعنی فرضا باید به پسر مضروب ۵۰۰ دولار دیه داده بشود. آیا همهٔ این ۵۰۰ دولار را باید بنده بدهم یا چطور ؟

از دفتر قم آیت الله العظمی سیستانی 
علیرضا موسائی:
۱-بر عاقله هست
۲_بر همه عاقله هست

سوال: خیلی خواهش میکنیم که نظر خود آیت الله العظمی سیستانی را بفرمایید 

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ناظم-ارشد
لینک به دیدگاه

عبدالله مهمان

چرا تعارض 

سوال: اگر فرزند کوچکم بچه د­یگری را بزند و در نتی­جه سرخی و مانند آن در­ بچه به وجود بیاید آی­ا دیه دارد؟ اگر دارد ­به چه کسی واجب است؟ (­اینرا جداگانه بنویسید­). اگر واجب است آیا ح­لالیت گرفتن از ولی بچ­ه کفایت میکند؟ 

بسمه تعالى

١- ديه دارد وبر عاقله واجب است

٢- اگر ولى ملتزم به پرداخت باشد كافى است

موفق باشید

www.sistani.org
دفتر مرجع عالیقدر آقای سید علی سيستانى - بخش استفتائات

.........................................
سوال: اگر پسر یا دختر برادرم که هنوز بالغ نشده اند، پسر دیگر را بزنند ، آنطور که صورتش سرخ بشود یا از سرش خون بیاید:
ا) بنده که عموی او (ضارب) هستم ، آیا دیه آن پسر (مضروب) را باید بنده بپردازم (برای عاقله بودن) ؟
ب) اگر بنده باید بدهم، همه اش را باید بپردازم  یا قدری بر من واجب است؟ یعنی فرضا باید به پسر مضروب ۵۰۰ دولار دیه داده بشود. آیا همهٔ این ۵۰۰ دولار را باید بنده بدهم یا چطور ؟

از دفتر قم آیت الله العظمی سیستانی 
علیرضا موسائی:
۱-بر عاقله هست
۲_بر همه عاقله هست

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

از دفتر قم مطالبه نمایید مستند جواب خود را بگویند . قتلی که صبی مرتکب میشود دیه ان بر عهده عاقله هست اما نسبت به جراحاتی که بیان کردید ،ما دلیلی وفتوایی از ایه الله سیستانی پیدا نکردیم مبنی بر اینکه دیه این گونه موارد بر عاقله باشد . وثبوتش بر عاقله احتیاج به دلیل ومستند دارد . لذا از دفتر قم مستند را مطالبه نمایید .

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• مهدی پور عنوان را به چه دیه ای بر عاقله واجب است؟ تغییر داد
  • 1 ماه بعد...
  • تیم ناظمان

برای اطلاع بیشتر، رساله جامع را ببینید:

https://lms.al-mesbah.org/3396/#1349

وضعیت: تأییدشده توسط: ناظم-ارشد
لینک به دیدگاه

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...