رفتن به مطلب

از نظر شرعی پولی که در حساب بانکی ریخته می شود حکم قبض را دارد

ارسال های توصیه شده

سلام، من در جایی خواندم، آقای سیستانی قبض مال از طریق کارت به کارت را صحیح نمی دانند.

یعنی اگر شخصی از حساب بانکی خودش به حساب بانکی من پول کارت به کارت بکند بعد از انتقال پول به حسابم قبض مال محسوب نمی شود و تملک مال صورت نمی گیرد مگر اینکه من آت پول را به صورت نقدی(اسکانس) از بانک دریافت بکنم.

می خواستم بدانم این مطلب صحیح است؟

یعنی اگر شخصی به حساب بانکی من پول را به قصد هدیه یا ثمن معامله خرید و فروش واریز بکند آیا من مالک پولی که در حساب بانکی ام است نمی شوم و حق تصرف در آن پول را ندارم؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

سلام علیکم

مطلب یاد شده در مورد هدایا صحیح است ولی در معاملات پول واریزی ملک فرد مقابل می‌باشد چون در خرید و فروش قبض عوض شرط نیست و به صرف انعقاد قرارداد بیع، عوضین( پول و کالا) به ملک افراد در می‌آید و این در هبه و هدیه است که برای تحقق آن، قبض شرط است

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

در 17 آبان 1401 در 08:17، محسن زاده گفته است:

سلام علیکم

مطلب یاد شده در مورد هدایا صحیح است ولی در معاملات پول واریزی ملک فرد مقابل می‌باشد چون در خرید و فروش قبض عوض شرط نیست و به صرف انعقاد قرارداد بیع، عوضین( پول و کالا) به ملک افراد در می‌آید و این در هبه و هدیه است که برای تحقق آن، قبض شرط است

سلام مجدد

ممنون از اینکه پاسخ دادید.

من 2 سوال در این مورد داشتم چون ممکن است در آینده نزدیک به آن مبتلا شوم. ممنون می شوم آن ها را هم پاسخ دهید.

سوال اول1: آیا این موضوع فقط مخصوص بانک های ایران است یا اینکه در کشورهای خارج از ایران هم این حکم جاری است؟ مثلا اگر به مسترکارت، کارت های بانکی خارجی، حساب های ارزی خارجی مثل Paypal پول به قصد هدیه به حساب ما واریز شود هم همین حکم جاری است؟ و قبض مال هبه محسوب نمی شود؟

سوال دوم2: در صورتی که پدرم یا شخص دیگر مثلا یک میلیون تومان به قصد هدیه به حساب بانکی ام در ایران پول کارت به کارت کند تا موقعی که من آن مبلغ را به صورت اسکانس دریافت نکنم قبض مال محسوب نمی شود حالا سوالم این است که اصلا من قصد دریافت اسکانس نقدی نداشته باشم و اصلا قصدم این باشد که با پول هدیه ای که کارت به کارت شد خرید اینترنتی بکنم یا وقتی بیرون به مغازه میروم با موجودی کارتم( که هدیه است) چیزی بخرم. آیا اجازه دارم با آن پول هدیه ای که قبض مال نشده اینکار را انجام دهم؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد

سلام علیکم 

تفاوتی بین داخلی وخارجی از این جهت نیست.

ان مالی که میخرید چنانچه تا سر سال خمسی در موونه مصرف نشود خمسش واجب است.

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• مهدی پور عنوان را به از نظر شرعی پولی که در حساب بانکی ریخته می شود حکم قبض را دارد تغییر داد

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...