رفتن به مطلب

وجود مانع در بدن هنگام غسل

عبدالعالی مهمان

ارسال های توصیه شده

عبدالعالی مهمان

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

چند روز پیش قبل از غسل جنابت چسب زخمی که بر بدنم بود جدا کردم و پس از استحمام و شستشوی عادی بدن، غسل را به صورت ترتیبی انجام دادم. امروز متوجه شدم که جای چسب پس از جدا شدن از بدن کمی بر بدن باقی می ماند که ممکن است با شستشوی عادی برطرف نگردد و مانع رسیدن آب به بدن گردد. لذا ناحیه مذکور را که در سمت راست بدن قرار دارد مجددا به نیت غسل شسته و پس از آن طرف چپ را نیز به نیت غسل شستم.

1- با توجه به اینکه در فاصله این چند روز طبعا حدث اصغر سر زده است آیا تکمیل غسل به شیوه بالا صحیح است یا بایستی مجددا غسل کنم؟

2- وظیفه من نسبت به نمازهایی که در این مدت خوانده ام چیست (یکی از نمازها با غسل جنابت خوانده شده است و برای سایر نمازها وضو نیز گرفته شده است به تعبیر دیگر اگر غسل جنابت باطل بوده باشد نماز اولیه بدون وضو و با غسل باطل و نمازهای بعدی با غسل باطل و گرفتن وضو به جا آورده شده است)

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

سلام علیکم

۱. غسل کامل شده و حتی نیاز به شستن سمت چپ هم نبوده چون آیت الله سیستانی ترتیب سمت راست و چپ بدن در غسل را لازم نمی‌دانند

۲. نمازهایی که در این مدت خوانده شده، اعاده شود

این در فرضی است که اجزای چسب زخم را پس از غسل بر بدن ببینید و شک داشته باشید که آیا مانع از رسیدن آب بوده یا نه!

اما اگر پس از غسل چیزی از اجزای چسب را بر بدن مشاهده نکردید و احتمال می‌دهید هنگام غسل آن اجزا بوده و مانع از رسیدن آب بوده، به این احتمال ترتیب اثر ندهید و غسل و نمازهای شما صحیح واقع شده‌اند

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• مهدی پور عنوان را به وجود مانع در بدن هنگام غسل تغییر داد

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...