رفتن به مطلب

حق الناس نسبت به پول عمو و کتب مدارس

ارسال های توصیه شده

بسمه تعالی
 سلام علیکم
سوال میشود که من در سال ۱۳-۱۴ سالگی که شاید بالغ هم شده بودم ، یک روز از عمویم پول خواستم که عمو به من پول بده، او هم با حالت ناراضی به من پول داد  ولی در صورتش دیده میشد که ناراضی است . 
۱. آیا به من واجب است که الان از ام حلالیت بگیرم یا همین مقدار را به او بدهم ؟
۲. اگر واجب است، یقیناً و یقیناً می دانم که به او بگویم حلالیت حتماً خواهد داد. در این حال هم واجب است که بگویم ؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

-'سلام

در افغانستان مدارس کتاب درسی را به شاگردان میدهند و در آخر سال درسی پس میگیرند اگر معلمی از آن کتابها بردارد ولی پس از استفاده تاچند سال ان را بر نگرداند چون فکرمیکرده دوباره لازم شود حال که فهمیده حق شاگردان ضایع شده علاوه بر برگرداندن کتابها چه طور حق صدها شاگرد راجبران کند؟

لینک به دیدگاه

سلام

معلمی که در انجام وظایف خود کوتاهی کرده مثلادیر به کلاس آمده ویا زود خارج شده چه طور حق وقت شاگردان که پیدا کردن اکثر آنها سخت است وهمچنین حق بیت المال را جبران کند؟

لینک به دیدگاه

• کارشناس ارشد
در در ۱۴۰۰/۵/۱۶ در ۲۲:۰۴، حبیب گفته است :

بسمه تعالی
 سلام علیکم
سوال میشود که من در سال ۱۳-۱۴ سالگی که شاید بالغ هم شده بودم ، یک روز از عمویم پول خواستم که عمو به من پول بده، او هم با حالت ناراضی به من پول داد  ولی در صورتش دیده میشد که ناراضی است . 
۱. آیا به من واجب است که الان از ام حلالیت بگیرم یا همین مقدار را به او بدهم ؟
۲. اگر واجب است، یقیناً و یقیناً می دانم که به او بگویم حلالیت حتماً خواهد داد. در این حال هم واجب است که بگویم ؟

سلام علیکم اگر با رضایت خود داده وجبر  واکراهی در کار نبوده حلالیت  لازم ندارد .

در در ۱۴۰۰/۵/۱۸ در 23:26، حامد رحیمی گفته است :

-'سلام

در افغانستان مدارس کتاب درسی را به شاگردان میدهند و در آخر سال درسی پس میگیرند اگر معلمی از آن کتابها بردارد ولی پس از استفاده تاچند سال ان را بر نگرداند چون فکرمیکرده دوباره لازم شود حال که فهمیده حق شاگردان ضایع شده علاوه بر برگرداندن کتابها چه طور حق صدها شاگرد راجبران کند؟

سلام علیکم لازم است اگر تعداد محدود هستند و امکان حلالیت از آنهاست در صورتی که بالغند‌ حلالیت گرفته شود ، و در فرضی که نابالغ هستند از پدر آنها حلالیت گرفته شود ، در صورتی هم که دسترسی به آنها نیست و امکان حلالیت گرفتن نیست با مراجعه به حاکم شرع نسبت به طلب این افراد مصالحه ای انجام شود‌واز طرف آنان رد مظالم داده شود.

در در ۱۴۰۰/۵/۱۹ در 00:02، حامد رحیمی گفته است :

سلام

معلمی که در انجام وظایف خود کوتاهی کرده مثلادیر به کلاس آمده ویا زود خارج شده چه طور حق وقت شاگردان که پیدا کردن اکثر آنها سخت است وهمچنین حق بیت المال را جبران کند؟

سلام علیکم استغفار و توبه کند . اگر مالی از بین برده است باید به صاحبش برگرداند و در صورت عدم دسترسی از طرف صاحبش رد مظالم دهد.

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• ناظم ارشد عنوان را به حق الناس نسبت به پول عمو و کتب مدارس تغییر داد

به گفتگو بپیوندید

شما در حال پست به عنوان مهمان هستید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...