رفتن به مطلب

آیا به وسیله ای که در راه حرام استفاده می شود خمس تعلق میگیرد؟

ارسال های توصیه شده

سلام علیکم

میدانیم اگر درامد در مسیر حرام مصرف شود، خمس دارد. حال فرض کنید لپتاپ یا هدفونی به دست من میرسد و من در وهله اول در سر دارم که از این کالا، در راه های معمول آن استفاده کنم، مثلا از لپتاپ برای کار های روز مره که اکثرا مباح هستند استفاده میکنم ویا از هدفون میخواهم برای شنیدن اصوات استفاده کنم اما به طور مشخص این موضوع نیت من نیست که بخواهم خدای نکرده تمام این کالا را در راه حرام مصرف کنم. حال در طول زمان اوقاتی پیش میاید که لغزش هایی رخ داده و از این کالا در زمینه حرام نیز استفاده میشود و این استفاده های حرام نیز گذرا بوده و این طور نیست که کل استفاده این کالا در مصارف حرام باشد.

۱ . ایا به این کالا خمس تعلق گیرد؟

۲ . اگر تعلق میگیرد آیا قبل از پرداخت ان نمیتوان از کالا مربوطه بهره برد؟

۳ . آیا تفاوتی میان آن است که این کالا را با پول خود خریده باشیم یا هدیه به ما داده باشند؟

۴. آیا این موضوع مصرف کالا یا درآمد در مسیر حرام فقط مختص به سال اول کسب آن کالا یا درامد است؟ یا نه و برای همیشه و سال های بعدی هم هست؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

سلام علیکم

با توجه به مفروض سوال، به این اشیاء خمس تعلق نمیگیرد چه از درآمد بین سال خود تهیه کرده باشید چه به شما هدیه داده باشند

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• تیم ناظمان

با سلام و احترام

برای سهولت استفاده از پرسش‌پاسخ‌ها، سؤالات شما بایگانی می‌شوند؛ لذا برای سؤالاتی که موضوعشان متفاوت است از دکمه «پرسیدن سؤال جدید» استفاده کنید. با تشکر

سؤال بعدی شما به اینجا منتقل شد.

موفق باشید

وضعیت: تأییدشده توسط: ناظم-ارشد
لینک به دیدگاه

سلام علیکم

دو سال و چندی پیش، هدفونی بدستم رسید و من در ان زمان میخواستم از آن برای گوش دادن به موسیقی استفاده کنم و میدانستم برخی موسیقی هایی که دارم غناست و برخی هم نیست. 

چند روز پیش مطلع شدم کالایی که در مسیر حرام‌ مصرف شود باید خمس بدیم. 

من میدونم هر دوحالت غنا و غیر غنا را با آن در این دوسال گوش داده ام. و نیتم این نبوده که فقط غنا با آن گوش کنم. 

آیا به آن خمس تعلق گرفته؟ یا حتما باید کل آن در مسیر حرام مصرف میشده تا تعلق بگیرد؟ (مثلا جز غنا با ان گوش نکرده باشم)

لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

همانگونه که در جواب پرسش بالا نیز عرض کردیم در این فرض، خمس تعلق نمی‌گیرد

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

سلام علیکم

در مورد سوال دوم درباره هدفون، چناچه بیشتر آن در مسیر حرام صرف شده باشد اما نه تمام آن، مسئله چطور است؟

لینک به دیدگاه

• مهدی پور عنوان را به آیا به وسیله ای که در راه حرام استفاده می شود خمس تعلق میگیرد؟ تغییر داد

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...