رفتن به مطلب

سینا مهمان

ارسال های توصیه شده

سلام علیکم

حساب و کتاب خمس پول هایی که در کارت بانکی ریخته میشوند و به اصطلاح، عین پول نیستند، چگونه است؟

مثلا در صورتی که شاغل نباشیم و بتوانیم برای هر درامدی، سال جداگانه در نظر بگیریم، به طور فرض:

اول فروردین، ۱۰۰ تومان به کارت اضافه میشود

اول شهریور، ۵۰ تومان به کارت اضافه میشود

باید این گونه حساب کرد که تا فروردین سال آینده، چقدر از آن ۱۰۰ تومان خرج شده؟ و مثلا تا شهریور سال آینده چقدر از آن ۵۰  تومان خرج شده؟ و سپس خمس باقی مانده را داد؟

و آیا هنگام خرید، باید نیت کرد که از کدام پول داریم خرج میکنیم؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محسن-زاده
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

سلام علیکم

اگر به کارت بانکی افراد از باب هدیه و دریافتی غیر اکتسابی وجهی واریز شود مالکیت از آن زمان آغاز میشود که این وجه برداشت شود و به اصطلاح قبض گردد که در این صورت افراد غیر شاغل بعد از گذشت یکسال و افراد شاغل در سر سال خمسی لازم است خمس آنچه باقی مانده است از آن وجه را بپردازند

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

سلام علیکم

با تشکر از پاسخگویی شما؛

در ادامه سوال باید عرض کنم:

بنده کارتی بانکی داشتم که در آن ۶ میلیون تومان پول بود (هدیه)، به این شکل که به ۵ میلیون آن خمس تعلق گرفته بود، و ۱ میلیون باقی را پدرم به تازگی به حسابم واریز کرده بودند.

در حقیقت مال من در این کارت، شده بود مخلوطی از پول خمس نداده، با پول یک سال نگذشته.

من از این کارت ۵۰۰ هزار تومان خرج کردم و چون آن زمان نسبت به اینکه به هدایا، خمس تعلق میگیرد توجهی نداشتم لذا نیتی نکردم که این ۵۰۰ هزار تومان را دارم از آن ۵ میلیون خمس نداده میپردازم و یا از آن ۱ میلیون تازه واریز شده.

طبق پاسخ شما میتوانم اینگونه برداشت کنم که چون آن ۵۰۰ هزار تومان، از آن ۱ میلیون تومان تازه واریز شده کمتر بوده، نسبت به این خرید، چیزی بر ذمه من نیست؟

یعنی در مال خمس نداده تصرف نکردم؟

کلا در زمینه خمس در کارت های اعتباری کمی گیج شدم، و با پاسخ شما به این سوال، این قضیه برایم روشن خواهد شد ان شاء...

با تشکر

لینک به دیدگاه

سلام علیکم؛

ببخشید من میخواهم خمس های گذشته را که نپرداخته ام، حساب کرده و بپردازم و به پاسخ این سوال برای محاسبه آن، نیاز دارم.

لطف میکنید زود تر جواب بدهید؟

لینک به دیدگاه

• کارشناس احکام

سلام علیکم

خیر اجمالا چیزی بر ذمه شما نیست

برای اطلاع بیشتر در مورد این مساله با کارشناسان امور خمس در دفتر آقای مصباح تماس بگیرید

05133683944

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه

• مهدی پور عنوان را به خمس پول در بانک تغییر داد

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...