رفتن به مطلب

راه درمان وسواس فکری

سوسن مهمان

ارسال های توصیه شده

سلام وقت بخیر 

بنده چند سال قبل مسئله شرعی مهمی برایم پیش امد که همان زمان از چند روحانی که وارد به مسایل شرعی بودن پرسیدم و گفتن مسئله درست هست اما از همان زمان در همین مسیله وسواس پیدا کردم و از مسئله نزدیک به ۱۰۰ سوال یا بیشتر برای من پیش امد در یک و دوسال اول تمام سوالاتی که برایم پیش میامد را از روحانیون مطمئن و یا دفتر ایه الله سیستانی قم  میپرسیدم اما بعد شک میکردم که ایا این اقا مسیله من رو متوجه شد یا شاید منظور من را نفهمیدو یا من درست سوال را نپرسیدم و یا کل سوال را نگفتم و معمولا برای هر سوالی که در ان مسیله برایم پیش میامد بیشتر از ۳بار میپرسیدم ولی بیشتر وقتها مطمین به جواب نمیشدم و تقریبا هر روز برایم سوالات جدید پیش میامد 

چند وقت هست دیگه هر سوالی برام پیش میاد رو خودم با توجه به احکامی که در  این مسیله یاد گرفتم برای خودم حل میکنم یااحکام رو در سایت ایه الله سیستانی نگاه میکنم با توجه به پرسش و پاسخ های که دیگران کردن و یا احکام سایت خودم حل میکنم نسبت به قبلا خیلی کمتر سوالاتم رو از روحانیون میپرسم

بعضی سوالات رو بعد از چند وقت دوباره به ذهنم میان و اول میگم قبلا پرسیدم درست بوده باز شک میکنم و میرم دنبالش و باز از همان سوال سوالات بسیار متعدد برایم پیش میاید

بیشتر سوالات را نوشته ام وقتی ان ها را میخوانم می‌گویم احتمالا این سوال رو درست نپرسیدم و یا اون اقا درست متوجه سوال من نشدن احتمالا جواب سوال درست نیست

اگر جواب سوالی را ننوشته باشم هرچند اول در ذهنم مطمین میشم که پرسیدم و مسیله ام درست بوده اما باز شک میکنم به جواب سوال و انگار که اصلا سوال رو نپرسیدم و بیشتر مواقع دوباره میپرسم
و خیلی سوالات مهمی برایم پیش میاد در مورد همان مسیله ، که اصلا از کسی نپرسیدم و یا شاید چند سال قبل که مسئله رو پرسیدم این مسایل و نکته ها را یادم نبوده که بیان کنم و اگر مسیله رو کاملتر بپرسم جواب مسئله من فرق کند

وظیفه شرعی من چیست؟

وضعیت: پاسخ‌داده‌شده توسط: محمدآبادی
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• کارشناس احکام

با سلام و احترام 

برای درمان وسواس به نکات زیر دقت بفرمایید:

سعی کنید به همین کلیاتی که تاکنون فرا گرفته‌اید عمل کنید و موضوعاتی که پیش می‌آید را خودتان حلّ کرده و کمتر سؤال بپرسید.

اگر با موضوعی نتوانستید کنار بیایید، تنها از یک منبع معتبر سؤال بپرسید و هنگامی که پاسخ گرفتید، به پاسخ اعتماد کرده و عمل کنید.

این تصور که شاید سؤال را درست مطرح نکردم یا کارشناس درست متوجه نشد نیز نتیجۀ وسواس فکری است که باید کنار بگذارید! عواقب وسواس فکری از وسواس عملی بیشتر است.

نکتۀ بسیار مهم: هنگامی که در موضوعی (بر اساس دانسته‌های خود یا سؤال از کارشناس) به نتیجه رسیده و وسیله‌ای را مثلاً پاک دانستید، به‌هیچ‌عنوان پس از آن (فردا، هفته بعد، ماه بعد، سال بعد) دربارۀ آن موضوع و احتمال نجاست و... فکر نکنید! این کار می‌تواند طول درمان شما را تا چند برابر افزایش دهد.

نکته پایانی: متأسفانه پاسخ به سؤالات مربوط به وسواس، خارج از رسالت‌ها و سیاست‌های سایت پاسخگویان دفتر بوده و پاسخ‌گویی به این‌گونه سؤالات برایمان مقدور نیست.

موفق باشید

وضعیت: تأییدشده توسط: ترنجیان
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

• مهدی پور عنوان را به راه درمان وسواس فکری تغییر داد

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری
  • اضافه کردن...